top of page

Učitelé

IMG-20220905-WA0110.jpg

Eva Berkana

odborný garant kurzu

statutární zástupce vzdělávacího zařízení

autorizovaná osoba pro zkoušení v oboru Instruktor jógy

vyučující v oboru jógy, anatomie a výživy

eva@berkana.cz

mob. 603 793 595

Bc. Eva Berkana

Jógu vnímám jako vlastní Bytí v přirozeném plynutí, kdy mě před léty zcela pohltila, zachránila život a jeho kvalitu nejen obnovila, ale pozvedla do výšin, o kterých jsem neměla dříve tušení.  Díky plynutí v proudu jógy jsem měla štěstí uzdravit a pročistit tělo hathajógou, avšak otevřely se mi další úchvatné cesty bhakti, karma a džňána jógy. Bhakti přišlo jako stále živoucí během pobytů v Asii a díky Míle Tomášové, džňána jóga díky Eduardovi Tomášovi a Ramana Maharšimu. Nyní se již nechávám prostoupit především duchovní stránkou jógy, i když dříve jsem značně věnovala čas hathajógovým praktikám. Zpívám mantry, organizuji kírtany, mála je má věčná společnice. Zásadním obratem v praxi jógy (a životě) pro mě byly dlouhodobé procesy mantra džapy a pokročilá praxe kundaliní tantra krijí – starobylé techniky jógy a tantry školy Bihárské, Sw. Satyananda, jež jsou mou denní saddhanou. Jógu vyučuji 16 let, učím budoucí učitele jógu a terapeutickou jógu, veřejnost klasikou jógu a  pokročilé přípravu a praxi krijí. Zřídila jsem akreditované rekvalifikační vzdělávání dle MŠMT a vyučuji s kolektivem učitelů budoucí instruktory jógy, a kde doškoluji učitele nástavbovým studiem terapeutické jógy a přípravy na kundalini tantra krije. Mými učiteli byli a stále jsou inspirací: Ivana a Jan Knaislovi, Míla Sávitrí Mrnuštíková, Eduard a Míla Tomášovi, Sw. Satyananda (Bihárská škola jógy), Sw. Kaleswara - resp. jeho blízký žák. 

 • Střední zdravotnická škola, obor všeobecná sestra, 1995.

 • Lékařská Univerzita Palackého v Olomouci, obor ošetřovatelství, 2004.

 • Anezteziologická, resuscitační sestra, sestra záchranář v MN Havířov a FN Motol v Praze.

 • Vyučující odborných předmětů na vyšší zdravotnické škole, Praha a na střední zdravotnické škole ve FM.

 • Studium ashtanga vinjása jógy, Rumunsko, Bukurešť 2008, 2009

 • Studium ashtanga vinjása jógy, Dalibor Štědronský, Praha 2010

 • Roční akreditovaný rekvalifikační kurz Instruktor jógy, Český svaz jógy Praha, 2010

 • Trenér jógy 2010, FTVS UK Praha

 • Roční kurz terapeutické jógy, Český svaz jógy Praha, 2015

 • Rekvalifikační kurz kondičních masáží, Praha 2011

 • Studium tradiční čínské medicíny, Praha v letech 1011-2012

 • Víkendové stáže škola Sw. Gítánanda, Míla Mrnuštíková, v letech 2013-1015

 • Studium Bihárské školy jógy, Sw. Satyananda, od roku 2018 - dosud

 • Proces pročišťování pěti elementů a praxe mantra džapy, další procesy, Šrí Kaleswara, 2020 - dosud

 • Sahadža jóga, 2023 - dosud

 • Studium hry na příčnou flétnu, konzervatoř Ostrava, 2023 - dosud

 • Realizace Akreditovaného rekvalifikačního vzdělávaní, obor Instruktor jógy, MŠMT Praha, 2023 - dosud

 • Oprávnění zkoušet u závěrečnách zkoušet z profesní kvalifikace Instruktor jógy jako autorizovaná osoba, 2023 - dosud

Lenka foto.jpg

Lenka Lukáčová

zástupce autorizované osoby pro zkoušení v oboru Instruktor jógy

vyučující v oboru jógy a pedagogiky jógy

MgA. Lenka Lukáčová

Jsem tanečnice, cestovatelka, dobrodruh a již nějakou tu dekádu také na fascinující cestě jógy. Vystudovala jsem Janáčkovu konzervatoř v Ostravě a poté taneční umění na Akademii múzických umění v Praze. Mnoho let jsem působila v různých divadlech jako aktivní tanečnice a rovněž jako pedagog na několika konzervatořích. S příchodem mateřství jsem však hledala protipól k náročným fyzickým tréninkům baletu a nalezla blahodárné působení jógy nejen na pohybové funkce a zdraví, ale celkově na tělo i duši. Zároveň jsem podnikala cesty především do jihovýchodní Asie, kde mě přitahoval nejen zájem o tamní přírodní krásy, ale také o kulturní dědictví a duchovní tradice. A tak jsem se několikrát do Himálají vrátila, kde mě fascinovaly odlehlé oblasti s tibetskou kulturou prodchnuty spiritismem. Dlouhé, téměř asketické pochody v oblasti Himálaje považuji za průlom ve svém životním směřování. S příchodem dětí se stále více nořím do hlubšího poznávání jógy a východního učení. Prošla jsem různými styly – ashtanga vinyasa, kundalini jóga, hatha jóga, jin jóga, acro jóga. Velmi si cenní zkušeností, které mi předali mnozí učitelé, např. významná osobnost jógy u nás Míla Sávitrí Mrnuštíková (cesta Sw. Gítánandy) nebo Patricie Fuxová.

Fascinovaly mě lekce terapeutické jógy u Evy Berkany, která mi vždy byla a stále je, velkou inspirací. Pod jejím vedením jsem se později vydala na stále trvající cestu studia starobylých tantrických technik jógy a krijí Swamího Satyanandy. Rozhodla jsem se rovněž stát instruktorkou jógy, abych mohla sdílet své poznání s ostatními (trenér II.třídy MŠMT a mezinárodní certifikát RYS Yoga alliance 200h Yoga4yogi). Při svých toulkách s rodinou po světě se pravidelně vzdělávám a inspiruji u mnoha zahraničních lektorů a učitelů (ášram The Divine Life Society Kuala Lumpur, lekce jógy Thajsko, Malajsie, Laos, Mexiko a další).  Nyní se s láskou intenzivně věnuji své praxi Bhakti jógy-mantra józe (cesta Šrí Kaleshwara) v podhůří Beskyd. Zde rovněž vedu lekce jógy pro nejrůznější věkové skupiny. S otevřeným srdcem se věnuji také dětem, které učí tanečnímu umění ve své baletní školičce. Má neutuchající energie a zájem o nové výzvy mě stále vedou k novým dobrodružstvím a příležitostem k růstu a rozvoji.

hanička foto.jpg

Mgr. Hana Pavelková

Základní znalost stavby lidského těla je velmi důležitá pro lepší zvědomění si jeho fungování. V celém mém profesním životě mi tato znalost velmi pomáhala. Pracovala jsem jako zdravotní sestra na ARO, na RZS a také v agentuře domácí péče. Po vystudování vysoké školy jsem pracovala jako vrchní sestra v domově pro seniory. Nyní dokončuji pětiletý psychoterapeutický výcvik se zaměřením na psychosomatiku. I tady v propojení znalosti fungování mysli a těla vidím výhodu. Proto se velmi ráda podělím s Vámi budoucími studenty o své znalosti. 

Hana Pavelková

vyučující v oboru anatomie

katka reitter.jpg

MUDr. Kateřina Reiterová

Katka si po studiu Všeobecného lékařství na Masarykově Univerzitě v Brně vybrala obor patologické anatomie, ve kterém získala v roce 2010 specializaci. Od té doby se v životě kromě patologie baví též jógou.   

Kateřina Reitterová

vyučující v oboru fyziologie

Dáša pic.jpg

Dagmar Dokoupilová

vyučující v oboru psychologie

Mgr. Dagmar Dokoupilová

Můj životní příběh mě dovedl ke studiu psychologie. Zpočátku jsem toužila především porozumět sama sobě, svým vnitřním bojům, emocím a myšlenkám a vyznat se také v lidech kolem sebe.  Nejvíce mě zajímalo propojení psychologie ve zdravotnictví, a tak jsem se po studiu vydala směrem klinické psychologie a psychoterapie. Mým terapeutickým domovem se stala  Gestalt psychoterapie, humanisticky orientovaný směr, zdůrazňující respekt k různorodosti našeho chování a prožívání, pracující na zvyšování uvědomění si svých potřeb a svého procesu bytí tady a teď. Naučil mě vnímat jednotlivce v kontextu pole, ve kterém žije a pochopit, jak jsme všichni navzájem propojení, jak žijeme v kontextu prostoru, času a vztahů. Práce terapeuta mě vedla k hlubšímu pochopení propojenosti naší duše a těla. Ale stále mi ještě chyběl spirituální rozměr našeho bytí… A tak jsem se přirozeně dostala nejprve k vlastní praxi jógy, pod vedením Evy a ta ve mně probudila zájem a touhu začít studovat tento přístup k životu hlouběji. Propojení psychologie a jógy mi nabídlo širší uvědomění si, že jsme především spirituální bytosti s lidskou zkušeností.  Jóga se pro mě stala dalším prostorem k sebepoznání. Díky meditační praxi se mohu hlouběji obrátit pozorností do svého vnitřního světa, utišit roztříštěnou mysl a teprve pak jasněji uslyšet hlas své duše a najít odpověď, co vlastně potřebuji k tomu, abych tvořila šťastný život.

S jógou jsem objevila další prostor smysluplného bytí v životě. Následovala jsem hlas mého srdce a absolvovala lektorský kurz, k pod vedením indického učitele Kabira v Olomouci. Byla to pro mne velká zkušenost a inspirace. V současné době mám možnost vést lekce v krásném prostředí Jógy pod věží ve Frýdku -Místku .

Jsem vděčná životu, že mě dovedl k praxi jógy, a že mohu po té cestě jít. Namasté

bottom of page